top of page

הרי הרוקיס הקנדים- טבע פראי של ימי בראשית

אם גם אתם חולמים לפגוש דובים, איילים ושאר חיות בר והכל בארץ בראשית של נופים ואגמים, אז הגעתם למקום הנכון.


שנים על גבי שנים, היה לנו חלום להגיע לטיול קראוון ברוקיס הקנדים. התכנון הראשוני היה אי שם לפני אסון התאומים, כאשר היינו בשליחות מטעם המדינה בניו יורק. קרוב לחצי שנה תכננו את הטיול, כולל חברים מהארץ שהיו אמורים להגיע ואז מסיבות כאלו ואחרות נאלצנו לבטל את הטיול ברגע האחרון את הטיול שהושקעה בו המון מחשבה ושעות של תכנון וארגון. חלפו להן לא מעט שנים והחלטנו להגשים את החלום לכבוד הבר מצווה של בננו הצעיר ומכיוון שכבר היינו בעבר בטיול קראוון משפחתי ומאוד נהננו, החלטנו לחזור על החוויה פעם נוספת.


 

תכנון הטיול , טיסות ומקומות לינה

חשוב לדעת שהעונה העיקרית לטיול בהרי הרוקיס היא מחודש יוני ועד ספטמבר ועל כן, יש לבצע הזמנות זמן רב מראש,בעיקר למקומות הלינה שתיכף אפרט. קראוון החלטנו הפעם להשכיר מחברה ישראלית "מוטורהום", שקיבלנו מהם שירות מצוין לגבי הזמנה שבוצעה כחצי שנה מראש. ניתן לקבל מהם המלצות על סוג הקראוון המומלץ על פי מספר הנפשות במשפחה והגילאים, על מקומות לינה, טיפים חשובים ומענה לכל דבר ועניין. הקראוון שלקחנו גם הפעם, היה דגם C30 שהוא בהחלט נוח ומותאם למשפחה של 5 נפשות, קצת צפוף בעיקר שיש לכם ילדים מתבגרים אבל אפשר להסתדר ולומדים לחיות בצורה קומפקטית. בתוך העסקה שסגרנו קיבלנו גם כלי מטבח ומהארץ הבאתי שקי שינה, שמיכות, כריות ומגבות ( חלק החזרנו וחלק תרמנו שם..).


מקומות לינה

נקודה קריטית בחשיבותה. החניונים הכי יפים ועם מחירים מאוד נוחים, שייכים לפארקים הלאומיים ברוקיס, אבל וזה אבל גדול, ההרשמה נפתחת סביב ינואר ( צריך כמובן לעקוב ולראות מהו התאריך המדוייק) וברגע שנפתחת ההרשמה, הכל נתפס במהירות גדולה. ממליצה בחום להיות עירניים ולהיות זמינים עם תאריכים ושמות הפארקים, ברגע שנפתח ההרשמה וכך להצליח לבצע הזמנות. העלות היא לא גבוהה וגם אם תבטלו אח"כ, יוחזר לכם הכסף מלבד דמי רישום, שזה באמת סכום זניח. אני לא הצלחתי להירשם מרוב העומס ועל כן ישבתי כמה ימים ברצף בלילות ( שעות הפוכות מקנדה) ופשוט כל הזמן ריפרשתי את אתרי החניונים, ברגע שהופיעה נקודה ירוקה - מייד ביצעתי הזמנה ואח"כ מקסימום עשיתי שינויים, כאשר התפנתה הצעה טובה יותר. איבזור מקום החנייה משתנה ( שימו לב לכך כאשר אתם מבצעים הזמנה), אולם לפעמים יש להסתדר עם מה שפנוי ולומדים להסתדר. לא כל הספוטים כוללים חשמל \ ריקון ביוב \ עמדת פייר פיט ( מדורה קטנה ומקום לגחלים ומנגל) וכדאי להיות ערוכים לכך. בכל חניון יש נקודות מרכזיות עם ריקון ביוב, מילוי מיכלים במי שתייה ומים לקראוון. במקומות שאין חשמל, יש להפעיל גנרטור וגם עם מגבלות שעה. קמפינג כבר אמרנו ? קחו בחשבון שבין השמורות השונות אין גדרות או שערים וגם מקומות הלינה פתוחים לבעלי החיים שמסתובבים חופשי, כן כן גם דובים. ברור שישנם ריינג'רים ( שומרי פארק) שדואגים להסביר לא להשאיר דברי מאכל ולהקפיד לאסוף כל שאריות אוכל וציוד ועדיין יש סיכוי לפגוש דוב בדרך למקלחת מרעננת במקלחות המשותפות, או בהליכת בוקר לראות את הזריחה. היו עירניים.

עוד נקודה חשובה, יש להגיע לפחות 24 שעות לפני שאוספים את הקראוון, החוק מדבר על כך שצריך זמן התאוששות מטיסות בינלאומיות ואין אפשרות ישירות להשכיר את הקראוון ללא מנוחה.


התארגנות וציוד

כפי שציינתי, יש ציוד שהבאנו מהארץ , כלי מיטה, מגבות וקצת אוכל שמתאים להתנהלות בטיול קמפינג בקראוון ( פתיתים, קוסקוס, שקדי מרק, שוקולד השחר..) כל השאר אפשר לקנות במרכולים ליד השכרת ה RV מחברת CRUISE CANADA. כחלק משירות תכנון הטיול שלי בהתאמה אישית ללקוחותיי, אני מכינה רשימת ציוד מסודרת, רשימת מזון והרבה מאוד טיפים שיסייעו לכם במהלך הטיול.


 

מסלול הטיול

אני יכולה לכתוב כאן הריי מידע לגבי הטיול, אבל אנסה לכתוב את עיקרי הדברים וכמובן בתכנון הטיול עצמו , אני מפרטת הרבה יותר על פי ימים ולוחות זמנים.

נקודת היציאה הינה מהעיר קלגרי, יש האומרים שאין הרבה מה לעשות בה ויש כאלו שהעבירו בה בנעימים יומיים, באופן אישי הייתי נשארת עם ההנחיה של 24 שעות, מקסימום עוד קצת ושומרת את הזמן לתענוג האמיתי.


לכל אוהבי הטבע והמרחבים, אין כמו להתעורר בבוקר באחד מחניוני הפארקים הלאומיים, לצאת לטיול קצר בתוך השמורה ולראות מסביבך הרים מטריפים, עוצמה בלתי מוסברת של הטבע, תענוג שקשה להסביר במילים, שלווה שאין לה תחליף, לב וריאות שמתמלאים בנשימות של אוויר נקי ושל יופי שמציץ מכל פינה. הקנדים אלופים בתיחזוק החניונים ואין מה לחשוש, בכל מקום תוכלו לקבל מפות והמלצות והסברים ואפילו יש מערכת שאטלים שעוזרת לכם להגיע לעיר הקרובה, או למקומות מאוד מתויירים שקשה מאוד למצוא בהם חניה פנוייה, בעיקר בעיקר לקראוונים מהדגם שלנו. האפשרות הזו, של נסיעה בשאטלים או מהחניון עצמו, או מנקודה אחרת בה תשאירו את הרכב, היא מאוד משמעותית וחוסכת זמן יקר ובעיקר חוסכת את עוגמת הנפש אם לא תצליחו להגיע לאחד מהמקומות שממש רציתם ( אגם לואיז, אגם מוריין ) .

לאגם מוריין קמנו אי שם ב 05:00 בבוקר, נסענו עם הקראוון לנקודת מפגש בה השארנו את הרכב ועלינו על שאטל לאגם. מכאן אתם מבינים שהגענו מאוד, אבל מאוד מוקדם בבוקר והיה קפוא ברמות על. לקח זמן להפשיר, אבל זה אולי אחד המקומות הבראשיתים שמשאירים אותך פעור פה וטוב נו, גם בלי יכולת להזיז את האצבעות של הידיים...וברור שאי אפשר להפסיק לצלם.


צבע המים הטורקיזי בלתי נתפס, מעל הרים מושלגים בפסגה, תרמיל על הגב, קבוצה קטנה של משוגעים צועדת בסך ולא מפסיקים להתרגש. כדאי לדעת שיש חוק בשמורות, שיש להלך בקבוצות ולא לבד, כחלק מהתמודדות מול מתקפה אפשרית של דוב, שעל פי מה שמוסבר מפחדים מרעשים...כאן לקחתי יוזמה , סוף סוף באה עדנה ליכולות הדיבור ועוצמת הקול שלי ודאגתי שלא נופתע....אם כי, בסתר ליבי, רק רציתי שנפגוש כבר איזה דוב - גריזלי או דוב שחור, מה שיוצא אני מרוצה, ממש חיכיתי...


חלומות מתגשמים תקשיבו לי. באותו היום, החלטנו לקחת אוטובוס שעובר לו בדרך ארוכה ויפה בתוך השמורה, מתוך האוטובוס פתאום נגלה לעיננו מחזה מרהיב של דובת גריזלי וגוריה מהלכת על פסי הרכבת, נהג האוטובוס אסר עלינו לרדת ( אסור לרדת לצלם, להתקרב, להפחיד - חשוב מאוד להפקיד על כל הנחיות הבטיחות), אבל מהחלון ראינו אותה ובאופן עקרוני יש מצב שהחיוך לא ירד לי מהפנים איזה שעה- שעתיים.

 

מבאנף נסענו בכביש 93- המכונה "דרך הקרחונים" ICEFIELD PARKWAY , נהיגה בדרך הנופית הזו, משולה לנסיעה בתוך סרט, אפשר לדמיין איך נראה העולם לפני מיליוני שנה. אולי המילה שמתארת טוב במיוחד את הדרך הזו והאיזור היא WILDERNESS, אין מסעדות, אין תחנות דלק, הקנדים שומרים בקנאות על הטבע והקיימות, תצטיידו היטב בכל מה שצריך לפני שמתחילים את הנסיעה ( דלק, מזון וכיוצא בזה) ויש לקחת בחשבון, שכמעט או בכלל אין קליטה בדרך. לא וייז, לא טלפון, סעו ישר ותהנו מהשקט.


כל אגם, כל תצפית, כל דרך מוציאה מכולנו קריאות התפעלות ולשמחתי הרבה, האפשרות ש"הבית תמיד איתנו" הוכיח את עצמו גם הפעם, תמיד יש משהו קטן לאכול, להתארגן, להחליף בגדים, הכל הרבה יותר נוח וזמין. כן מדגישה שאומנם אין צורך ברישיון ג', אפשר לנהוג עם רישיון ב' רגיל, אבל חשוב מאוד שיהיו מיומנויות נהיגה גם כי הרכב ארוך וגדול, גם בכבישים צרים וגם במציאת מקומות חנייה באיזורים עמוסים יותר. תעשו מאמץ לחניונים עצמם לא להגיע בשעות החושך, בכדי שתוכלו לזהות את הספוט שלכם, להתחבר כמו שצריך ולהתארגן בנחת למקלחת וארוחת ערב.


 

מפארק לאומי ג'אספר, שמנו פעמינו לפארק הלאומי יוהו שנמצא במדינת קולומביה הבריטית, פארק קטן יותר ומיוחד במינו, שווה מאוד להיכנס ולטייל בו יום או יומיים. לגבי אגם אוהרה שנרקמו אודותיו הרבה אגדות וניתן להגיע רק באוטובוסים מיוחדים, שיש להזמין מקום מספר חודשים קודם בשעה מסויימת...לא יכולה כרגע לפרט, כי לא היתה שום אפשרות להצליח להזמין מקום באוטובוס, למרות שהתקשרתי בדיוק בדקה שהיתה רשומה לי. שקלתי לעשות טרק רגלי לשם על כל המשפחה ( זה טרק ארוך מאוד), אבל הריינג'רים המקומיים המליצו לא לעשות זאת, מחשש להיתקלות עם דובים בעונה הזו וגם כי מסלול ההליכה עצמו פחות מעניין ונמצא על תוואי נסיעת האוטובוס. לטיפים נוספים לגבי אגם אוהרה, שווה לבדוק ספציפית על פי תאריכי הנסיעה.


 

אין ספק שהחלום שלנו הוגשם, זכינו לטייל במזג אוויר מושלם, לפגוש דובים, איילי קורא ואיילים נוספים, בעלי חיים נוספים, שמורות טבע יוצאות דופן, אגמים ומפלים ושקט ושלווה אינסופיים. קחו בחשבון שיש להתארגן מספיק זמן מראש לטיול כזה, בין אם זה בקראוון או ברכב, בין אם מחליטים לישון בקמפינג או במלונות. גם אם אתם מטיילים עם רכב רגיל, ממליצה מאוד להתארגן מראש עם צידנית ברכב, אוכל לדרך ושתייה, המרכולים ממוקמים בעיקר בבאנף וג'אספר - חשוב להיערך בהתאם.


טיול בהרי הרוקיס יכול להיות לפרקי זמן שונים, אפשר להמשיך משם לטיול בשמורת גליישר בארה"ב, לונקובר והאי ויקטוריה ועוד הרבה מאוד אופציות, תלוי בזמן שלכם וברצונות שלכם להמשך הטיול, השמיים הם הגבול, אל תפסיקו לחלום ולהגשים.
1,644 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commenti


Tropical Leaves
bottom of page